Sonda preferencje

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 
Położenie Parku Linowego „PAPROCANY”

Park Linowy Paprocany zlokalizowany jest w Ośrodku Wypoczynkowym Paprocany (ul. Parkowa 17), nieopodal jeziora paprocańskiego obejmującego 1.074,90 ha terenów zielonych. Park Linowy „Paprocany” położony jest w bardzo atrakcyjnym miejscu, w sąsiedztwie brzegów jeziora.

Tuż obok Parku Linowego znajdują się ścieżki rowerowe, boiska siatkówki, koszykówki i piłki nożnej oraz liczne, leśne ścieżki sprzyjające wycieczkom pieszym i rowerowym. Dogodne położenie przy głównych węzłach komunikacyjnych pozwala w ciągu 20-30 minut dotrzeć z największych miast aglomeracji śląskiej, takich jak Katowice, Chorzów, Sosnowiec, Mikołów, Bielsko Biała, Oświęcim (woj. małopolskie) czy innych miast regionu. Wokół Ośrodka jest wiele miejsc parkingowych.


Nad południowym brzegiem jeziora znajduje się zabytkowy XIX wieczny książęcy zameczek myśliwski Promnice. Od strony miasta, w północno-wschodniej części zbiornika znajduje się ośrodek wypoczynkowy MOSiR wraz z ośrodkiem rekreacyjnym z piaszczystą plażą, ze strzeżonym w okresie wiosenno-letnim, kąpieliskiem.  Znajduje się tu także wypożyczalnia sprzętu sportowo-rekreacyjnego oraz przystań wodna. Ośrodek wypoczynkowy czynny jest od rana do wieczora. Wstęp do ośrodka jest bezpłatny, a w czasie sezonu letniego nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają ratownicy oraz policja z tutejszego posterunku. Przy samej plaży znajduje się wiele atrakcji wodnych (m.in. wypożyczalna rowerków wodnych, kajaków, żaglówek, itp.).

Na terenie Ośrodka funkcjonuje także Wodny Plac Zabaw, dzięki któremu Ośrodek Paprocany wygrał konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2012, (źródło: biznesowaturystyka.pl). Park Linowy Paprocany ulokowany jest pomiędzy boiskami i biurowcem MOSIR a jeziorem  i okolicznymi punktami gastronomicznymi.

W pobliżu Parku Linowego znajdują się  także obiekty gastronomiczne oraz słynny Hotel Piramida, do którego przyjeżdża bardzo wielu gości, m.in. na seanse bioenergoterapeutyczne.

Nieopodal Parku na obszarze kompleksu parkowego “Paprocany”, znajduje się ścieżka dendrologiczno-historyczna. Trasa ścieżki wynosi około 7,7 km długości, natomiast czas potrzebny na obejście wszystkich punktów wynosi około 3,5 h. Punktem orientacyjnym i zarówno początkiem naszej trasy jest hotel Piramida do którego można dojechać autobusami: 4, 14, 75, 82, 128, 268, 696, Sz i E-2. Opis trasy przez nas wyznaczonej wzbogacony jest o wątki historyczne. Można dowiedzieć się m.in. o Hucie Paprockiej, Zameczku w Promnicach faunie, florze jak i obejrzeć malownicze widoki. (więcej na stronie: http://www.parki.org.pl/parki-miejskie/kompleks-parkowy-paprocany-w-tychach)

 

Działania w Parku Linowym są rozwojowe i doskonale komponują się z planami gminy, gdyż, Miasto Tychy stawia na rozwój sportu poprzez wdrażanie Strategii Rozwoju Sportu na lata 2009-2015, która kładzie nacisk na „rozwój bazy sportowej i rekreacji”, „popularyzacji sportu” oraz „ukierunkowywanie rozwoju sportu w mieście - zarówno masowego, jak i wyczynowego”, (źródło: Strategia Rozwoju Sportu, MOSIR Tychy 2009)